poniedziałek, 20 stycznia 2014

Krzyż Pokutny

Dnia 27 września 2013 roku wybrałem się na Dębową Górę żeby sprawdzić czy są już grzyby. Wiedząc że w związku z remontowaną drogą (DW - 384, Dzierżoniów - Łagiewniki) dojadę tylko do Kołaczowa i ostatnie pół kilometra pokonam spacerkiem. Oprócz wiaderka na grzyby zabrałem również mały aparat fotograficzny aby wykonać parę fotek Kołaczowa, Dębowej Góry oraz przebudowywanej drogi.

Dębowa Góra, to tutaj drogowcy latem 2013 odkopali  Krzyż .

Dochodząc do ostatniego domu w Kołaczowie (prawidłowo jest to już Dębowa Góra, przysiółek Roztocznika), zauważyłem kilkanaście metrów od drogi "Krzyż Pokutny" Byłem pewien  że zauważyłem go z drogi dlatego że drogowcy wycieli zadrzewienie rowu i pobocza. Oczywiście ofotografowałem go i wrzuciłem zdjęcia na portal Dolny-Śląsk.


Krzyż został umieszczony w nowej lokalizacji,  około 20 metrów od jego znalezienia. 

Następnie odezwali się specjaliści od zabytków dawnego prawa karnego. Że tego zabytku  nie ma w rejestrze, natomiast znajduje się zaginiony granitowy krzyż w Kołaczowie. Jako że nie jestem specjalistą od minerałów, przyjąłem że  to jest ten zaginiony. Ponieważ Kołaczów a przysiółek Dębowa Góra są w bezpośrednim sąsiedztwie i o pomyłkę nie trudno.

Następnie krzyż odwiedził Wiktor, specjalista od zabytków dawnej jurysdykcji  karnej na Śląsku, który stwierdził że krzyż jest wykonany z piaskowca pochodzącego z Nowej Rudy. Oraz po rozpytaniu  mieszkańców pobliskiego domu, krzyż został znaleziony latem 2013 roku podczas przebudowy drogi Dzierżoniów - Łagiewniki. Leżał pod warstwą ziemi na jej poboczu w miejscu gdzie odchodzi polna droga. Krzyż miał utrąconą dolną część trzonu i dlatego został wkopany dość głęboko. Obecnie jest posadowiony ok. 20 m od miejsca znalezienia, obok płotu dawnej leśniczówki (poprzedni adres - Kołaczów 8).

Wymiary krzyża to;  wysokość od poziomu ziemi  78 cm


Wymiary krzyża.

Dlatego ważne było  potwierdzenie z jakiego materiału jest zbudowany, granitu czy piaskowca. Które może rozwiązać zagadkę czy to jest ten zaginiony "granitowy krzyż z Kołaczowa", czy może inny nie ujęty w rejestrach? Dlatego postanowiłem  przy pomocy znajomego Roberta - geologa, potwierdzić z jakiego materiału jest wykonany. Robert na miejscu  potwierdził że  wykonany jest z czerwonego  piaskowca wydobywanego w Nowej Rudzie, link do strony kamieniołomu tutaj.
Zagadką pozostaje kto go wykonał, kiedy i dlaczego? Może rozwiązanie tkwi w archiwach np parafialnych? 
Wyraźnie widoczna pika, prawdopodobnie narzędzie zbrodni. Patrząc na to zdjęcia ma się wrażenie że widoczna jest jeszcze maczuga lub meczeta, ale to tylko złudzenie. Czarny ślad na kamieniu to tylko przybrudzenie.

Mapka, klikając w nią przenosimy się do opisu i zdjęć (Dolny-Śląsk), gdzie poniżej  znajduje się ta sama mapka z tym że jest interaktywna.. 



Film - Krzyż Pokutny, Dębowa Góra.

Fragment spisu miejscowości w których zachowały się krzyże pokutne. Spis zawarty w książce Józefa Milka "KAMIENNE POMNIKI ŚREDNIOWIECZNEGO PRAWA" wydanie drugie z 1979 r. w nakładzie
3 000 szt.  I tutaj ten krzyż nie figuruje.

  Po telefonicznym zapytaniu do wojewódzkiego konserwatora zabytków, czy ten obiekt jest w spisie? Otrzymałem wstępną  odpowiedź że nie. Ale to wymaga dokładnego sprawdzenia i niebawem dostanę odpowiedź.        
 Wniosek jest taki że wybierając się do lasu na grzyby trzeba być przygotowanym na znalezienie różnych rzeczy nawet zabytków. 
Ekspertyzę geologiczną na miejscu wykonał Robert Trawniczek www.banitraw.ecom.com.pl

Więcej o krzyżach pokutnych i innych zabytkach dawnej juryzdykcji karnej  tutaj 
Spis krzyży  z woj. dolnośląskiego >TUTAJ<

Uzupełnienie z 7 lutego 2014 r.  Jest to nowe znalezisko - zabytku tego nie posiadamy w naszej ewidencji. Podjęte zostaną kroki celem wpisu krzyża pokutnego do rejestru zabytków ruchomych. 
Taką informację dostałem od wojewódzkiego konserwatora zabytków, za którą dziękuję.

8 komentarzy:

  1. Na krzyżu widnieje dzida, dawne prawo nakazywało mordercy wykucie krzyża pokutnego i często narzędzia zbrodni na nim, często topór, krzyż umieszczano w miejscu zbrodni. Czyli kiedyś w okolicy ktoś kogoś ukatrupił dzidą i potem wykonał ten krzyż. Dodam że jeden z krzyżów pokutnych w Piławie Dolnej został skradziony kilka lat temu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, w spisie z Piławy Dolnej (powyżej), powinny być trzy. Ja znam tylko ten co się ostał, przy wjeździe od Dzierżoniowa, naprzeciwko dawnej szkoły podstawowej. A te pozostałe gdzie były?

      Usuń
    2. Z pozostałych dwóch - jeden jest na szczycie tylnej ściany kościoła parafialnego, trzeci natomiast zaginął, chociaż prawdopodobne jest, iż leży na dnie rzeki Piławy, gdyż był kiedyś posadowiony na samym skraju brzegu.

      Usuń
    3. Dzięki, faktycznie ten z kościoła jest tutaj; http://dolny-slask.org.pl/3944382,Pilawa_Dolna,Krzyz_pokutny_II.html
      Ciekawe jest z tym trzecim. Czy można się dowiedzieć w jakiej okolicy on był?

      Usuń
    4. Znajdował się niedaleko mostku przez Piławę przy drodze prowadzącej od ul. Głównej do zrujnowanego obecnie pałacu. Prawdopodobnie został przewrócony lub usunięty w trakcie regulacji rzeki po powodzi w 1979 r. Zdjęcie tego krzyża znajduje się w pracy "Nieznane zakątki powiatu dzierżoniowskiego" nr 4 w artykule T. Śnieżka o krzyżach pokutnych. Jest tam wspomniane, iż w Piławie Dolnej przed wojną istniał jeszcze czwarty krzyż przy murze cmentarnym kościoła parafialnego.

      Usuń
    5. Bardzo ciekawe i zagadkowe. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

      Usuń
  2. W NIEMCZY TEŻ JEST TAKI KRZYŻ POMIEDZY PRZEDSZKOLEM A SZKOŁĄ

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, tutaj; http://dolny-slask.org.pl/701433,foto.html?idEntity=529932 można zobaczyć go na archiwalnych zdjęciach i coś się dowiedzieć o nim.

    OdpowiedzUsuń