poniedziałek, 29 grudnia 2014

Bielawa, 2014, świątecznie.


Impresja filmowa w temacie Świąt Bożego Narodzenia, zrealizowana na bielawskim "Rynku". Więcej zdjęć;  http://dz-ow.pl/wiadomosci/bielawa/2436,swiateczna-iluminacja-bielawy.html



Bielawa, pożar mieszkania.


Więcej na; http://dz-ow.pl/wiadomosci/bielawa/2428,sasiad-uratowal-dziecko-z-pozaru.html
23 grudnia 2014 roku kilkanaście minut po 19 godzinie, Państwowa Straż Pożarna w Dzierżoniowie otrzymała informacje, że w Bielawie w budynku wielorodzinnym przy ulicy Wolności 69a pali się mieszkanie.

Dzierżoniów, pożar instalacji elektrycznej.


Dzisiaj 15 grudnia 2014 r. przed godziną 14 PSP Dzierżoniów dostała wezwanie do palącej instalacji elektrycznej w domu wilorodzinnym w Dzierżoniowie przy ul. Przedmieście 17. Więcej na; http://dz-ow.pl/wiadomosci/dzierzoniow/2374,niebezpieczna-instalacja-elektryczna.html Na miejsce przybyły trzy jednostki straży oraz wezwane zostało pogotowie energetyczne i policja. Na szczeście nikt nie ucierpiał i obyło się bez większych strat.

Bielawa, 2014 12 13, Wybuch pieca.


W Bielawie na ul. Orzeszkowej, doszło do wybuchu pieca na paliwo stałe. Więcej na; http://dz-ow.pl/wiadomosci/bielawa/2359,wybuch-pieca.html

Renault Megane zatrzymało się na latarni.


Dzierżoniów, 2014 12 11. Więcej na;  

Pieszyce, pożar komórek.


Pieszyce, 2014 12 06, pożar komórek. Więcej na www.dz-ow.pl http://dz-ow.pl/wiadomosci/pieszyce/2316,komorki-w-ogniu.html

Sieniawka, otwarcie drogi Dzierżoniów - Łagiewniki


Otwarcie drogi Dzierżoniów Łagiewniki po dwuletniej przebudowie. Fotogaleria; http://dz-ow.pl/zdjecia/powiat/14509,droga-dzierzoniow-lagiewniki-otwarta.html

Dzierżoniów 2014, przejazd ulicą Staszica.


Przejazd po wyremontowanej ulicy Staszica w Dzierżoniowie.
Tradycyjnie każda wyremontowana ulica w mieście staje się węższa.

Pieszyce, pożar okapu.


Płonący olej na kuchence przyczyną pożaru okapu w Pieszycach, 3 grudnia 2014 r. Więcej informacji;http://dz-ow.pl/wiadomosci/pieszyce/2288,pieszycki-plonacy-olej-jadalny.html

Dzierżoniów, burzenie biurowca Silesiany


Burzenie południowej części biurowca "Silesiany" w Dzierżoniowie.
Prawdopodobnie jest to konieczne w celu wykonania wjazdu do planowanej galerii która ma powstać w miejscu dawnej tkalni.

Wypadek - kolizja

Wyciek gazu na strefie w Dzierżoniowie


Bielawa, Święto Niepodległości,Musztra paradna.


Pokaz musztry paradnej, wykonanej przez młodzież klasy policyjnej  przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, podczas Święta Niepodległości,  11 listopada 2014 r.

Przejazd drogą Uciechów Dobrocin


Dzierżoniów 2014, widoki z wieży ciśnień.


Henryk Kluza - wernisaż

W "Galerii na piętrze" przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, 9 października 2014 roku, nastąpiło otwarcie pośmiertnej wystawy Henryka Kluzy.


Dzierżoniów, Piknik Militarny 2014, Inscenizacja





XX Prezentacje, Dzierżoniów 27-28 09 2014


Orkiestra Miejska, Dzierżoniów

Tewzadze - prezentacja nowej książki.

Dzierżoniów, 9 lutego 2014 roku w Spółdzielczym Domu Kultury Jarosław Kresa zaprezentował swoją nową książkę  „Tewzadze – gruziński obrońca Warszawy”, wydaną przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty (4 psw). Pierwsza prezentacja miała miejsce w przeddzień 120 rocznicy urodzin Waleriana Tewzadze, który swoje ostatnie 40 lat życia pracował i mieszkał w Dzierżoniowie. Na zakończenie spotkania w Spółdzielczym Domu Kultury wypito lampkę gruzińskiego wina, wznosząc toast za pamięć o gruzińskim i polskim bohaterze.


Więcej; tutaj 



piątek, 5 września 2014

Hanna Ewa Masojada, wernisaż.

"Urzeczywistnienie" tytuł wystawy  Hanny Ewy Masojady otwartej 5 września  2014 roku w Dzierżoniowskim DOK-u.
Hanna Ewa Masojada, podczas wernisażu 

Osiągnięcia Hanny Ewy Masojada.

Hanna Ewa Masojada zdradza tajniki powstania dzieł.

Galeria na piętrze podczas otwarcia.

Obrazy malowane na jedwabiu. Czy aby na pewno trzeba sprawdzić. Jest coś w tych pracach że trzeba je dotknąć.

Więcej zdjęć w galerii >Tutaj<
Wystawa na portalu "Dolny-Śląsk" 

Filmik z wernisażu.

piątek, 20 czerwca 2014

niedziela, 15 czerwca 2014

Ks. Sylwester Irla, odszedł do Pana.

Dnia 5 czerwca 2014 roku pożegnaliśmy ks. prałata Sylwestra Irlę.
Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Jgnacego Deca odbyły się w kościele św. Jerzego w Dzierżoniowie.
Poniżej fragmenty relacji filmowej która pochodzi z "Wideoteki Diecezji Świdnickiej
Foto relacja na TVSleza

..
 
.

.

.

.

wtorek, 10 czerwca 2014

Mościsko, przekazanie sztandaru.

W poniedziałek 2 czerwca 2014 roku w Centrum Gminnym na ulicy Kolejowej w  Mościsku,  podczas uroczystej sesji Rady Gminy Sztandar został przekazany na ręce Przewodniczącego Rady Gminy Dzierżoniów Grzegorza Powązki.
Relacje filmowe;




Fotorelacja >tutaj<

czwartek, 24 kwietnia 2014

Kolizja na drodze 384.

Wczoraj (23 04 2014 r.) w godzinach południowych doszło do kolizji na przebudowywanej drodze między Dzierżoniowem a Uciechowem. W kolizji nikt nie odniósł obrażeń.  



 









środa, 9 kwietnia 2014

Tradycje kulturowe powiatu dzierżoniowskiego przed 1945

"Tradycje kulturowe powiatu dzierżoniowskiego przed 1945", taki temat w kolejnym wykładzie przedstawił Rafał Brzeziński. Prelekcja odbyła się w lokalu "Pod Doboszem" w dzierżoniowskim ratuszu 6 lutego 2014 roku.
W kameralnej scenerii  lokalu "Pod Doboszem" odbywał się wykład.

W Dzierżoniowie w sali gospody "Pod Niemieckim Cesarzem" przy obecnej ulicy Krasickiego nr 11, odbywały się pierwsze projekcje filmowe już w 1908 r. 

Stan dzisiejszy kamienicy na ul. J. Krasickiego nr 11 gdzie odbwały się pierwsze projekcje filmowe. 
Więcej informacji na TVSleza

środa, 5 lutego 2014

Od tabliczki glinianej do e-papieru

Dzierżoniów, 5 lutego o godzinie 17:00 odbył  się wernisaż nowej wystawy czasowej w Muzeum Miejskim . "Od tabliczki glinianej do e-papieru" to prezentacja dziejów książki od najwcześniejszych zapisów, aż po współczesne teksty.
Uczestnicy spotkania testują jak czyta się książki pisane Alfabetem Braille’a.
Wykład prowadził Marcin Szyjka

Testy pisania pawim piórem i autentycznym atramentem.
Wykładowca, jako drukarz, przy pomocy drukuje druki na maszynie zwanej"Belgijka". 
Druki z archiwalnej maszyny cieszyły się dużym powodzeniem.


Tak wygląda druk po zdjęciu z maszyny.

Luźne rozmowy podczas oglądania i testowania przygotowanych eksponatów. 
Omawianie jak przedstawiał się druk przy pomocy kamieni litograficznych.

Sprawdzanie jak się czyta książkę na e-papierze a jak na tablecie.

Tablet i e-papier powyżej. Moje spostrzeżenie że e-papier nie męczy wzroku i  czyta się bardzo dobrze.
Muzeum w nocnym widoku.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Instytutu Archeologii UWr, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie, Małopolskiego Instytutu Kultury, PocketBook International. Źródło; tutaj  

Galeria ze zdjęciami; tutaj

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Krzyż Pokutny

Dnia 27 września 2013 roku wybrałem się na Dębową Górę żeby sprawdzić czy są już grzyby. Wiedząc że w związku z remontowaną drogą (DW - 384, Dzierżoniów - Łagiewniki) dojadę tylko do Kołaczowa i ostatnie pół kilometra pokonam spacerkiem. Oprócz wiaderka na grzyby zabrałem również mały aparat fotograficzny aby wykonać parę fotek Kołaczowa, Dębowej Góry oraz przebudowywanej drogi.

Dębowa Góra, to tutaj drogowcy latem 2013 odkopali  Krzyż .

Dochodząc do ostatniego domu w Kołaczowie (prawidłowo jest to już Dębowa Góra, przysiółek Roztocznika), zauważyłem kilkanaście metrów od drogi "Krzyż Pokutny" Byłem pewien  że zauważyłem go z drogi dlatego że drogowcy wycieli zadrzewienie rowu i pobocza. Oczywiście ofotografowałem go i wrzuciłem zdjęcia na portal Dolny-Śląsk.


Krzyż został umieszczony w nowej lokalizacji,  około 20 metrów od jego znalezienia. 

Następnie odezwali się specjaliści od zabytków dawnego prawa karnego. Że tego zabytku  nie ma w rejestrze, natomiast znajduje się zaginiony granitowy krzyż w Kołaczowie. Jako że nie jestem specjalistą od minerałów, przyjąłem że  to jest ten zaginiony. Ponieważ Kołaczów a przysiółek Dębowa Góra są w bezpośrednim sąsiedztwie i o pomyłkę nie trudno.

Następnie krzyż odwiedził Wiktor, specjalista od zabytków dawnej jurysdykcji  karnej na Śląsku, który stwierdził że krzyż jest wykonany z piaskowca pochodzącego z Nowej Rudy. Oraz po rozpytaniu  mieszkańców pobliskiego domu, krzyż został znaleziony latem 2013 roku podczas przebudowy drogi Dzierżoniów - Łagiewniki. Leżał pod warstwą ziemi na jej poboczu w miejscu gdzie odchodzi polna droga. Krzyż miał utrąconą dolną część trzonu i dlatego został wkopany dość głęboko. Obecnie jest posadowiony ok. 20 m od miejsca znalezienia, obok płotu dawnej leśniczówki (poprzedni adres - Kołaczów 8).

Wymiary krzyża to;  wysokość od poziomu ziemi  78 cm


Wymiary krzyża.

Dlatego ważne było  potwierdzenie z jakiego materiału jest zbudowany, granitu czy piaskowca. Które może rozwiązać zagadkę czy to jest ten zaginiony "granitowy krzyż z Kołaczowa", czy może inny nie ujęty w rejestrach? Dlatego postanowiłem  przy pomocy znajomego Roberta - geologa, potwierdzić z jakiego materiału jest wykonany. Robert na miejscu  potwierdził że  wykonany jest z czerwonego  piaskowca wydobywanego w Nowej Rudzie, link do strony kamieniołomu tutaj.
Zagadką pozostaje kto go wykonał, kiedy i dlaczego? Może rozwiązanie tkwi w archiwach np parafialnych? 
Wyraźnie widoczna pika, prawdopodobnie narzędzie zbrodni. Patrząc na to zdjęcia ma się wrażenie że widoczna jest jeszcze maczuga lub meczeta, ale to tylko złudzenie. Czarny ślad na kamieniu to tylko przybrudzenie.

Mapka, klikając w nią przenosimy się do opisu i zdjęć (Dolny-Śląsk), gdzie poniżej  znajduje się ta sama mapka z tym że jest interaktywna.. 



Film - Krzyż Pokutny, Dębowa Góra.

Fragment spisu miejscowości w których zachowały się krzyże pokutne. Spis zawarty w książce Józefa Milka "KAMIENNE POMNIKI ŚREDNIOWIECZNEGO PRAWA" wydanie drugie z 1979 r. w nakładzie
3 000 szt.  I tutaj ten krzyż nie figuruje.

  Po telefonicznym zapytaniu do wojewódzkiego konserwatora zabytków, czy ten obiekt jest w spisie? Otrzymałem wstępną  odpowiedź że nie. Ale to wymaga dokładnego sprawdzenia i niebawem dostanę odpowiedź.        
 Wniosek jest taki że wybierając się do lasu na grzyby trzeba być przygotowanym na znalezienie różnych rzeczy nawet zabytków. 
Ekspertyzę geologiczną na miejscu wykonał Robert Trawniczek www.banitraw.ecom.com.pl

Więcej o krzyżach pokutnych i innych zabytkach dawnej juryzdykcji karnej  tutaj 
Spis krzyży  z woj. dolnośląskiego >TUTAJ<

Uzupełnienie z 7 lutego 2014 r.  Jest to nowe znalezisko - zabytku tego nie posiadamy w naszej ewidencji. Podjęte zostaną kroki celem wpisu krzyża pokutnego do rejestru zabytków ruchomych. 
Taką informację dostałem od wojewódzkiego konserwatora zabytków, za którą dziękuję.